הגדל
מדרשת בן גוריון- עדר יעלים במדשאה

היעלים בישראל

היעל הנפוץ בארץ הוא היעל הנובי.

היעל חי בעדרים נפרדים של זכרים ונקבות, כאשר כל עדר מגיע עד לכ-20 פרטים. בעונת הייחום, בסתיו , נפגשים עדרי שני המינים למטרת הזדווגות.  במקרה של סכנה, היעל ישרוק שריקת אזהרה, או ירקע , או ינחר על מנת להתריע את העדר אשר ינוס כולו.

לזכר קרניים ארוכות ומתעגלות לאחור אשר נועדו לבסס את מעמד היעל בעדרו ואילו קרני הנקבות קצרות וישרות והן נועדו לתקוף טורפים.

סביבת החיות האופיינית ליעל הנובי היא הרים תלולים ומצוקים במדבר, שמתחתרים בהם נחלים בהם צומחים צמחים, בעיקר עצי-שיטה, ואשר יש בסביבתם גם מקורות מים.

ליעל רגליים קצרות ושריריות המותאמות לטיפוס בהרים ובמצוקים. עיקר מזונo של היעלים הוא צמחים, חלקo מסתפקות בנוזלים הקיימים בצמחים ולא נזקקות לשתיית מים בנוסף.

היעל חי בארץ בארבעה תתי אוכלוסיות: (נתונים מאתר החברה להגנת הטבע)

» במדבר-יהודה למעלה מ 500 יעלים
» בהר הנגב (מצוקי נחל צין ומכתש רמון) למעלה מ 300 יעלים.
» בהרי אילת למעלה מ 150 יעלים.
» ב-1970 העבירה רשות שמורות הטבע 4 יעלים לנחל יהודיה (גולן), ומאז גדלה אוכלוסיה זו ומונה למעלה מ 100 פרטים

היעל הנובי כמעט נכחד בישראל בשל ציד לא מפוקח .כיום תמותת יעלים נגרמת בעיקר מזאבים טורפים ומעט נמרים שנותרו בנגב ובמדבר יהודה.  ההצלחה בשיקום אוכלוסיית היעלים הביאה את רשות הטבע והגנים להציב את היעל כסמלה.

בעבר היעל חי הרחק ממקומות מגורים אך ההגנה מציד הפכה את היעלים ל'אמיצות' יותר .בחיפוש אחר מזון עדר היעלים עשוי לפשוט על גינות מטופחות של בתים פרטיים בשדה בוקר, מצפה רמון ובגולן ולכלות את צמחי הגינה.

בעיה זו ידועה ונלמדה בישראל ובעולם כולו ,ב 'Western gaeden book' הקצו פרק שלם לנושא Deer resistant Plants .

לכן באיזורים בהן היא קיימת מומלץ לתכנן גינה עם צמחים שאינם טעימים ליעלים. גם אצלינו, במאגר הצמחים של בלומה, ניתן למצוא רשימת צמחי נוי שיעלים לא אוהבות.

אילו צמחים היעלים לא אוהבות?

רוב היעלים ימנעו מלאכול :

  • צמחים רעילים כמו הרדוף הנחלים, ויסטריה סינית
  • צמחים בעלי ריח שיש בו חריפות כמו עשבי תיבול כמו מרווה או דפנה
  • צמחים דביקים כמו דודונאה דביקה
  • צמחים סירפדיים ועוקצניים כמן לנטנה ואגבה

רשימת הצמחים הבאה מורכבת מצמחים הידועים כצמחים שיעלים לא אוהבות ,אך יש לקחת בחשבון כי ביאושן ,בלית ברירה טובה יותר, עשויות היעלים בכל זאת לאכול מצמחים אלה.