הגדל
אריה שנקר 16, הרצליה הפיתוח

בחלק א' של הסיור ביקרנו בשלושה גני-כיס יפים הממוקמים בצפון איזור העסקים של הרצליה פיתוח וכעת נצעד דרומה(נקודות 5-10 במפה)  לכיוון שדרת הכניסה הראשית להרצליה פיתוח – רחוב אבא אבן 8. (מי שממשיך ברכב יחנה באיזור רחוב החושלים או אריה שנקר).

מפת מסלול סיור גני כיס ברצליה פיתוח

5. רחוב אבא אבן 8

גינת כיכר עגולה ונאה זו היא נקודת חן קטנה בדרכנו להמשך הסיור. פה עשו שימוש בשני צמחים בלבד-חסכוניים במים ובתחזוקה.

במרכז הרחבה ערוגה עגולה ובה אלמנט פיסולי ה'צומח' כלפי מעלה. הכיכר הקטנה מכוסה כולה בפוגונתרום הדוחן , שיח ירוק-עד בעל עלווה עדינה וכריתית (נראה מעט צמא למים…) . למעשה מדובר ברחבה ריבועית אשר יצרו בה כיכר עגולה  ע"י ריצוף במעגלים מסביב לערוגה העגולה המרכזית .

מסביב לכיכר הקטנה ערוגות מעוגלות התחומות בקיר ספסל מוגבה. בערוגות אלה ניטעו עצי דולב בעלי עלים גדולים מאד.

הדולב הזה ניקרא דולב מקסיקני והוא יחסית חדש בארץ. נחשב לעמיד יותר לזיהום אוויר מחלות ומזיקים מהדולב המיזרחי . נקווה שגם יוכיח עצמו ככזה.

בין ערוגות הדולב 'צוייר' בריצוף שביל המסמן את שביל המעבר בין הבניינים. תצפית נאה זו שבתמונה ניתן לראות מהמרפסת אשר צופה לגינה מכיוון דרום –  כדי לראות את התצפית הזו לכו בשביל זה ועלו קומה. משם ניתן להמשיך את הסיור לכיוון דרום.

שדרות אבא אבן 8 הרצליה פיתוח

6. הסדנאות 11

אדריכלות נוף : דורית מרגלית אדריכלית נוף

לגן כיס זה כדאי להגיע באביב ! במרכז הגן ערוגה ריבועית המוקפת עצי כליל החורש ובאביב המוקדם לפני הופעת העלים הם מתכסים בפריחה ורודה מקסימה. בטוח שאז אין אדם שלא אומר וואו ומתפעל מהמופע המרהיב.

הדסנאות 11 הרצליה פיתוח

עצי כליל החורש גדלים בר בארץ. הם עצים נשירים ,חזקים ועמידים . לאחר הפריחה המרשימה הם מלבלבים בעלים ירוקים ויפים בצורת לב מעוגל.

הדסנאות 11 הרצליה פיתוח 2

הערוגה הריבועית תחומה בטרכלוספרמון יסמיני -מטפס שרוע ריחני ביותר בעל פריחה לבנה המנעים את ישיבתם של העוברים והשבים בריח יסמיני המכסה על ריח המכוניות.

בתוך הערוגה ציירו איקס העשוי מירקה קיפחת. לטעמי, הירקה נשתלה במרווחים גדולים מדי . כדי שהצורה תראה טוב. יש לשתול פי שנים ממה ששתלו. בארבעת המשולשים שנוצרו נשתלו צמחי בשמת הגינה הנותנים צבע. מן הסתם צמחים אלו יוחלפו פעם או יותר בשנה לקבלת צבעוניות יפה ושופעת חורף וקיץ.

הדסנאות 11 הרצליה פיתוח 3

על המדרכה הרחבה המרוצפת אריחי 'אורבנו' ו'טרנטו' של אקרשטיין מספר ספסלים בצל עצי הכליל  ופינת עישון משולטת ומאובזרת היטב במאפרות .

הדסנאות 11 הרצליה פיתוח 4

גן זה ממוקם על רחבה בין בנייני משרדים וחנויות מסחר בגובה הרחוב. כאשר נכנסים פנימה אל תוך המתחם ישנה עוד רחבה ריבועית ובה בריכת נוי ריבועית.

הבריכה יפה ומושקעת עשויה שיש שחור וסביבה מדרגים שניתן לשבת עליהם. כמה חבל שניתן לראות אותה כמו שצריך רק לאחר שמטפסים על המדרגים או במבט מלמעלה מחלונות הבניינים. גובה פני הבריכה גבוה מדי לעוברים ושבים ברחוב. בתוך הבריכה נימפאות ומסביבה סיגלית אוסטרלית הנותנת רקע ניגודי לשלט המסחרי הנעוץ בה .

הדסנאות 11 הרצליה פיתוח 5

אלמנט מים הוא יקר לביצוע ולתחזוקה, לטעמינו יקר מדי מכדי שיוסתר ע"י שלטים או שיהיה צורך בטיפוס על מנת שניתן יהיה להינות ממראהו.

7. החושלים 8

אדריכלות נוף:צור וולף אדריכלות נוף ,   תכנון צמחית מים: מיזומי

מפינת הסדנאות והחושלים ובהמשך הרחוב המסחרי הרחב , בו מעורבבים מבנים ישנים וחדשים, סדנאות ומוסכים לצד חנויות יוקרה, הותקנו במות עץ ארוכות וצרות המשמשות כספסלי ישיבה ויצירת הפרדה בין שביל המסחר לצד החנויות לשביל הצמוד למסעה.  ערוגות טרפזיות מעטרות את הספסלים משני צידם הצר ובהם נטעו עצי צל ופרחי עונה המספקים צבע כל השנה.

 

החושלים פינת הסדנאות הרצליה פיתוח

 

בכניסה לבניין משרדים ברחוב החושלים 8 מסתתר גן כיס קטן. בשונה מהגנים האחרים גן זה אינו נראה בבירור מהרחוב ולכן משמש כנראה בעיקר את העובדים המעשנים בבניין המשרדים. לסקרנים שבינינו כדאי להציץ פנימה ולהנות מהשימוש שעשו פה במקבצי במבוק כתחליף לעצים.

החושלים 8 הרצליה פיתוח

לא מעט מתכננים וגננים נרתעים לעשות שימוש בבמבוק בשל שורשיו השתלטנים ויכולת ההתפשטות המהירה שלו וכן החשש הלא מוצדק מפני רמת תחזוקה גבוהה. למעשה מדובר בצמח נאה ביותר, ירוק עד ובעל תנועתיות חיננית ורחש נעים במשב רוח. הוא מצויין להסתרה/מיסוך מלאה /חלקית, ניתן לשמור אותו צר וגבוה מאוד (על פי הזן) והוא יכול לשמש כפיתרון טוב למגוון שימושים בגינה. ישנם במבוקים עם קנים שחורים, כתומים ,מגוונים, עבים, צרים,ובקבוקיים. משתלת 'בילובמבו' מתמחה בתחום הבמבוק ובה ניתן לקבל את כל המידע.

משרד צור וולף עשו בחכמה ושתלו מקבצי במבוקים בגומות עצים עגולות המופרדות ע"י משטחים קשים. הפרדה זו מגבילה את יכולתו של הצמח להתפשט בדיוק לאיזור המתוכנן לו. למעשה הבמבוק אינו זקוק ליותר ממספר טיפולים בודדים בשנה על מנת לשמור על חיוניותו וביישום נכון מתאים מאוד גם לגינון הציבורי.

החושלים 8 הרצליה פיתוח 2

"חורשת" הבמבוקים משרה אווירה רגועה ונעימה- בתמונה מעלה כנראה בן חיזרן שחור. שתילת "שיח" רחב במקום עצים בעלי גזע דק מאפשרת יותר פרטיות ליושבים בגן ע"י הסתרה חלקית של האיזור המסחרי שמאחריה.

החושלים 8 הרצליה פיתוח 3

הכניסה לגן מלווה בתעלת מים מדורגת בעלת מספר מפלסים המתחילה בבריכה לא גדולה בתוך הגן. בבריכה מספר זנים של נימפאות – 'מורנינג סטאר', 'ורד הלילה', 'קינג אוף דה בלוז', 'דובין' ועוד.

החושלים 8 הרצליה פיתוח 4

לאורך התעלה שתולים במים:  קנה הודית, אוזן הפיל–אלוקסיה,

החושלים 8 הרצליה פיתוח 5

אירוס ענף וכצמח כיסוי מרסיליאה המסתירה את הקרקעית העכורה של הבריכה.

החושלים 8 הרצליה פיתוח 7

לצד הבריכה יש חזרה על במות העץ המשמשות כספסלים וגם להסתרת מערכות התיפעול והמשאבות של הבריכה.  הבמות רחבות ומאפשרות מגוון צורות ישיבה .

החושלים 8 הרצליה פיתוח 8

גם פה לספסלי העץ מחוברות מאפרות לשימוש המעשנים המקפידים לזהם לעצמם ולנו את האוויר..

החושלים 8 הרצליה פיתוח 9

נמשיך כעת מזרחה על החושלים עד לרחוב אריה שנקר.

8. החושלים פינת אריה שנקר

אדריכלות נוף: גילר לדרמן אדריכלות נוף

בדרכינו להגיע לגן האחרון בסיור שלנו ברחוב אריה שנקר 16. נעבור דרך  רחוב רחב במיוחד ובו מסעדות, אולמות תצוגה של מכוניות וחניות חפצי יוקרה בקומת הרחוב . הרחוב 'משובץ בערוגות פורמליות. הערוגות הקרובות לכביש מוגבהות ,תחומות בקיר ספסל בנוי ובהן גבעות דשא משופעות ומעוגלות ועצי צל.

החושלים פינת אריה שנקר הרצליה פיתוח5

חלק מערוגות הצמחים נגזמו כנראה ע"י עובד לא מקצועי אשר גזם קוביות ללא התחשבות בסוג הצמח ובפריחה שלו. כך נגזמה רוסליה שבטבטית בעונת הקיץ בה המופע שלה שופע ויפה ביותר והפכו אותה לקוביה מכוערת ויובשנית.

פסלי רחוב בדמות לטאות צבעויות מפסיפס צבעוני (אה-לה גאודי) המשמשים גם כספסלים וכמתקני משחק לילדים המבקרים עם הוריהם באיזור המסעדות היוקרתי, מכניסים הרבה צבע וחן לגן המאורך הזה.

החושלים פינת אריה שנקר הרצליה פיתוח

החושלים פינת אריה שנקר הרצליה פיתוח2

צמח ערער סיני  קיזוקה כעץ מוקד במרכז אחת הערוגות הוא בחירה יפה וקישוטית. הצמחים בערוגות נראים קצת כערב רב ללא תכנון ,צמחים ותיקים הגיעו לשלב שצריך להחליף אותם.

החושלים פינת אריה שנקר הרצליה פיתוח3

שגיאה שרואים הרבה במקומות ציבוריים – במקום לשמר את התכנון המקורי של אדריכל הנוף ,בכל פעם שצריך לחדש צמח מתחילים להכניס מכל הבא ליד ואחרי זמן קצר אובד הקו הראשוני ומקבלים סלט לא חינני.

בתמונה מטה אלמנדה בלנכט- סגולה (מטפס שיחי).

החושלים פינת אריה שנקר הרצליה פיתוח4

9. אריה שנקר 16, הרצליה פיתוח

אדריכלות נוף:(TEMA) ת.מ.א. תכנון מרחב אורבני 

לפנינו גן המורכב משלושה מפלסים וממוקם בין בניינים במתחם גב-ים דרום. התיכנון והביצוע עברו כפי הנראה מספר שינויים מאז הקמתו. המפסלס הראשון –בקומת המסחר בגובה הכביש הוא היפה ביותר ובו יש גריד או  'חורשה' של עצי פרגולה מתות לבן זכר .(כמו בגן שביקרנו בו בתחילת המסלול וב'מקרה' מדובר באותו משרד אדריכלים… – עם הצלחות לא מתווכחים וכדאי לחזור עליהם).

אריה שנקר 16

בגומות העצים העגולות אשר ברחבה המרוצפת והבהירה נשתלו צמחי בשמת הגינה בשלל גוונים . ספסלי פוף קטנים מעטרים כמו אבני חן גדולות את הרחבה והם יפים ביותר (ואולי פחות נוחים לישיבה).

חיננית גם הזוית שתפסו כל העצים באותו כיוון. כניראה שיש רוח חזקה וקבועה הגורמת לכל העצים לנטות בכיוון אחד.

אריה שנקר 16 2

אריה שנקר 16 3

גרם מדרגות מוביל למפלס הבא ובו ערוגה מוגבהת החסומה בקיר שחור/אפור דרמטי. בקומה זו ספסל דו כיווני (לא ברור לאן אמורים היושבים בכיוון הפונה לקיר להביט…)

ליד המדרגות יש נקודת מבט יפה של המפלס התחתון.

אריה שנקר 16, הרצליה הפיתוח

במפלס השני ,במקור ,ערוגה זו אמורה היתה להיות בריכת נוי ומתי שהוא בין התכנון לביצוע הפכה לערוגה עשבונית ובה הרכב צמחים סתמי ולא כל כך ברור- במרכז ערוגה עגולה של צמחים עשבוניים שהם הניגוד הגמור של הצמחים הבשרניים בעלי הקוצים השתולים בקצה המפלס- שם יש ערוגה מאורכת של צמחים סוקולנטיים כמו יוקה מגוונת ואלווי . התחזוקה של ערוגת העשבוניים גם היא אינה משובחת ונוצר שם בלאגן לא מאורגן.

אריה שנקר 16 5

על הקיר מטפסת עקולית משרישה שפרחיה מתכתבים מצוין עם צבעו הכתום קצת של הקיר. העקולית פורחת בשפע כל הקיץ וערומה בחורף. היא מאד שתלטנית ויש לקוות שהתחזוקה שלה תהיה טובה.

בקומה העליונה והאחרונה אלמנט פיסולי דומם לבן ומרשים על רקע האבנים האפורות המכסות את האדמה, כנראה מרשים אף יותר במבט מלמעלה. מסביב ערוגה ירוקה ללא עניין מיוחד. במקור כנראה תוכנן כסוג של אלמנט ישיבה אך כעת נקבע שלט לידו המזהיר מסכנת החלקה…

אריה שנקר 16 6

ולפרידה מבט אחרון על המפלס התחתון, הספסלים מנצנצים כמו סוכריות ג'לי וגם הבשמת בגווניו הרבים בערוגות העגולות מזכירים חנות סוכריות….

אריה שנקר 16 7

 

תם הסיור המצולם שלנו. אנו ממליצות לכם לבקר ולראות את הגנים בעצמכם.

נקווה שניהניתם מגני הכיס של הרצליה פיתוח ומחזונם ודמיונם של אדריכלים מעוררי השראה בארצינו.

להתראות בסיור הבא 🙂

 

כותבות הכתבה:

עירית יוגב –  אגרונומית ומרצה להכרת הצומח

טלי להב – הנדסאית אדריכלות נוף, מתכננת גנים ונוף

 

לחזרה לחלק א' – הצפוני של הסיור – לחצו כאן

לצפיה בסיורים מצולמים נוספים עם בלומה –  לחצו כאן

סיגריות מזיקות לבריאות